Základy dnešní knihovny byly položeny až po přeměně ženského kláštera v klášter mužský (1641).
Klášterní knihovna se skutečně významnou knihovnou, systematicky a pravidelně budovanou, se stala až za opata Josefa Bernarda Pelikána v druhé polovině 18. století. Za josefínských sekularizací knihovna rozkvetla kvantitou i kvalitou přírůstků díky nákupům knih, pocházejících z knihoven okolních zrušených klášterů (r. 1773 asi 600 svazků z jezuitské knihovny v Telči, dále od františkánů ze Znojma, od dominikánů a kapucínů z Jihlavy, asi 100 svazků od cisterciáků ve Žďáře nad Sázavou, další cenné svazky pocházející z knihovny premonstrátského kláštera v Louce).
Roku 1770 dal opat knihovnu vymalovat Ignácem Mayerem. Freska nese název "Hold eucharistii". Ústředním motivem je eucharistie na fresce uprostřed stropu. Kromě dalších eucharistických symbolů jsou zde také dva výjevy ze života sv. Norberta (zakladatele premonstrátského řádu).
Knihovna je dnes rozšířena do 4 knihovních sálů a obsahuje na 25 tisíc svazků. V hlavním knihovním sále jsou knihy především psané v latině a němčině (švabach).
Kanonie premonstrátů v Nové Říši v roce 2022 prostřednictvím projektu VISK 6, podporovanému MK ČR, začala digitalizovat rukopisy ze svých sbírek.
Digitalizované historické dokumenty jsou zpřístupněné v evropské digitální knihovně Manuscriptorium
Manuscriptorium je volně dostupná digitální knihovna, která pomocí propracovaných rešeršních nástrojů umožňuje snadný přístup k soustředěným informacím o historických fondech. Cílem projektu je zpřístupnit existující digitální obsah pomocí jednotných nástrojů tak, aby byl co nejlépe dostupný, a proto digitální knihovna agreguje dokumenty mnoha významných institucí nejen ze zemí Evropské Unie.
Komplexní záchovná digitalizace historických dokumentů dle Definice digitálního dokumentu pro potřeby zpřístupnění a trvalého uložení v podprogramu VISK6 byla provedena v digitalizačním centru AiP Beroun s.r.o.
Prohlídka knihovny je součást prohlídkového okruhu KLÁŠTER. Více informací o prohlídkách zde.